22- Xalqaro «Agro sanoati – AgroWorld Uzbekistan 2027» ko’rgazmasi
Hukumatning "Respublikada limon sanoatini qo`llab-quvvatlash bo`yicha qo`shimcha chora-tadbirlar to`g`risida"gi qarori qabul qilindi (№ 198, 02.04.2025 y.).
Qarorga ko'ra, quyidagi chora-tadbirlar belgilandi:
Limon etishtirishda ixtisoslashgan tumanlarda yashash massivlarida va ijaraga olingan yerlarida ixcham issiqxonalar qurish, ularni 7 yilgacha bo'lgan muddatda va 3 yillik imtiyozli davr bilan sotish;
Chet el davlatlaridan limon marmeladi, varenyasi va limonad ishlab chiqarish uchun uskuna olib kirish va uni tadbirkorlarga lizing asosida taqdim etish;
Limondan foydalanadigan xo'jaliklarni imtiyozli shartlarda sog'lomlashtirish, mavjud kreditlar va foizli qarzlarni qayta moliyalash orqali.
Shuningdek, Narin, Shahrisabz, Uchqupriq va Denov tumanlarida har bir mahallada ilmiy asoslangan yondashuv asosida limon ko'chatlarini etishtirishga ixtisoslashgan bo'ladi va bu hududlarda 1 million sifatli limon ko'chatlari yetishtiriladi.
2025 yil oxirigacha dehqon (fermer) xo'jaliklarida va xususiy yer uchastkalarida limon etishtirish maydonlarining to'liq inventarizatsiyasi o‘tkaziladi va ma'lumotlar "Onlayn Mahalla" elektron platformasiga kiritiladi.
Shuningdek, limonning sovuqqa va qurg‘oqchilikka chidamli navlarini yaratish va ularning ko‘chatlarini intensiv oshirishga qaratilgan asosiy, amaliy va innovatsion loyihalar tanlovi e'lon qilinadi.

Принято постановление Правительства «О дополнительных мерах по поддержке лимонной отрасли в республике» (№ 198 от 02.04.2025 г.)
Согласно постановлению, установлено следующее:
строительство компактных теплиц в жилых массивах и на арендованных землях в районах, специализирующихся на выращивании лимонов, и продажа их с рассрочкой платежа до 7 лет с 3-летним льготным периодом;
ввоз и установка оборудования для производства лимонного варенья, джема и лимонада из зарубежных государств, и предоставление его предпринимателям на основе лизинга;
оздоровление лимоноводческих хозяйств на льготных условиях путем рефинансирования текущих кредитов и процентных задолженностей.
Кроме того, по одной махалле в Нарынском, Шахрисабзском, Учкуприкском и Денауском районах будут специализироваться на выращивании саженцев лимона на основе научно обоснованного подхода, и в этих районах будет выращен 1 миллион качественных саженцев лимона.
До конца 2025 года будет проведена полная инвентаризация площадей выращивания лимонов в дехканских (фермерских) хозяйствах и приусадебных участках, данные будут внесены в электронную платформу «Онлайн Махалля».
Кроме того, будет объявлен конкурс целевых фундаментальных, практических и инновационных проектов, направленных на создание холодо- и засухоустойчивых сортов лимона и интенсивное увеличение их саженцев.